By nie powiedziano o was

Powidok z ostatnich wydarzeń: skromny torcik ze swastyką z wafelków. Słiiit :). Faszyzm i jego jednoczesne zaprzeczenie, złagodzenie przez słodkość i infantylność wafelków. Jak tu się bać takiego leśnego, wstydliwego i wafelkowego faszysty, prawda? Odurzeni przemocą, przyzwalający na nią, puszczają do nas oko.  Nic się nie stało, Polacy, nic się nie stało, to tylko prince polo.

Narracje, w których jednostka pomniejszona zostaje i zastąpiona przez gry umysłu takie jak „państwo”, „naród”, „ród”, „klasę”, „rodzinę”, „wyznanie”, „gen słowiański”, „gen aryjski”  jakże wygodne są, ale jakże nieprawdziwe.  Bo to jednostka „rozgrywa sobie świat”, używa dla siebie elementów zewnętrznych,  składa klocki według swojego ukrytego szaleństwa, nieświadomych poruszeń psyche, wariactwa, lęków i perwersji.

I takie oto moje dalekie skojarzenie z wafelkami:

Największym rozczarowaniem jakie oczekuje ludzkość w przyszłości

Największym rozczarowaniem jakie oczekuje ludzkość w przyszłości będzie bankructwo filozofii kolektywnej , która ujmując jednostkę jako funkcję masy poddaje ją rzeczywistości abstrakcjom, takim jak klasa społeczna, państwo, naród , rasa i dopiero na trupach tych światopoglądów urodzi się trzecie widzenie człowieka

Człowiek w związku z drugim,

ja związku z tobą

ja w związku z tobą i z nim

Człowiek pomnożony przez człowieka człowiek względem człowieka człowiek stwarzany człowiekiem  spotęgowany człowiekiem

I ona , to sztuka przywróci nam zdolność i lotu , i mocy , i mocy

By nie powiedziano o was słowami Szekspira ” biada podrzędnym istotom gdy wchodzą pomiędzy ostrza potężnych szermierzy”

Tyle  antropocentryczny Gombrowicz.

A ja od siebie dodam: niech człowiek spotęgowany światem żywym, i przez Formicoxenus nitidulus i Fagus sylvatica i Parus major.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *