Frida

„Zaczęłam malować przed dwunastoma laty, gdy dochodziłam do zdrowia po wypadku drogowym, po którym byłam unieruchomiona przez prawie rok. Przez te lata pracowałam, kierując się spontanicznym impulsem uczuciowym. Nigdy nie znajdowałam się pod artystycznym wpływem żadnej szkoły czy konkretnego mistrza, w swej pracy pragnęłam tylko odczuwać zadowolenie z samego faktu malowania, a także wyrazić to, czego nie zdołałabym wypowiedzieć w żaden inny sposób.

Malowałam portrety, kompozycje figuratywne, opracowywałam też tematy, w których ogromną rolę odgrywa pejzaż i martwa natura. Zdołałam odnaleźć w malarstwie swoje „ja“ pozbawione jakichkolwiek uprzedzeń. Przez dwanaście lat pracy konsekwentnie eliminowałam wszystko, co nie zrodziło się z wewnętrznych motywów lirycznych, które kazały mi chwycić za pędzel.

Ponieważ moimi tematami zawsze były własne wrażenia, stany umysłu oraz głębokie reakcje, które wywoływało we mnie życie, często nadawałam im walor obiektywizmu pod różnymi postaciami mojej osoby, co było najbardziej szczerą i rzeczywistą rzeczą, jaką mogłam zrobić, by wyrazić to, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz mnie“.

Frida Kahlo, fragment podania o stypendium Fundacji Guggenheima, 1940 rok.

Stypendium nie zostało przyznane.

Frida Kahlo w naszych poruszeniach jest nadal żywa i tylko naszymi poruszeniami ożywiana. Mówiła do swoich uczniów:

„Niczego nie naśladujcie, rysujcie swoje domy, swoje matki, braci, autobusy, to, co się dzieje“.

Rysujcie więc swój świat, pielęgnujcie swoją duszę, swoją podmiotowość i niezależność. To, co ze swojego wewnętrznego głosu. Nie po to by dopieszczać egotyczną iluzję Oddzielenia i narcystycznie kruchą wyjątkowość, ale dlatego, że to co z jednostkowej duszy wypływa czyni świat żywym, stanowi podstawę (po)rozumienia z innymi. I własną wewnętrzną drogą wiedzie ku temu, co niektórzy ludzie nazwali błędnie Zbawieniem.

Ze Źródła pochodzi i do Źródła wraca.

 

Jedna myśl na temat “Frida”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *