Metafizyka w służbie odrębności

Obserwując narastającą histerię obustronną wokół Szarego Człowieka („hańba”, marsze etc) nie mogę się obronić przed myślą, że – bez względu na wektor- mamy do czynienia z takim samym procesem. Procesem tworzenia sekciarskiej mitologii na użytek politycznego aktywowania mas. Polityka wypływa przecież z metafizyki i sekt a nie z tabelek. Sekta Smoleńska wypromowała bardzo skutecznie PiS, ten sam schemat próbuje teraz wykorzystać technokratyczna, bezpłciowa opozycja tworząc Sektę Szarego Człowieka. Metafizyka, ludzkie pragnienie dotknięcia Czegoś Wyższego, Dobra, służenia Wyższej Sprawie i Jedynej Prawdzie – to potężny mechanizm manipulacji, wystarczy odpowiednie obrazy podsunąć. PO i akolici, jak widać po promocji samospaleń w Sejmie i w prasie tzw. „opozycyjnej”, uczą się na błędach.

Ale warto zadawać sobie zawsze pytanie „czemu to służy?”. Jak na razie, budowa emocjonalnych sekt służy budowie murów, pozorów tożsamości, odrębności – i jak widać w internetowych komentarzach- jest przyczynkiem do walenia z nienawiścią tej drugiej błądzącej strony po głowie. Krzyżem czy „przesłaniem Piotra S.”, whatever.

Tak to też działa na planie indywidualnym. Umysł gadający metaforami i obrazami -nie da się ukryć- z bogami obcować pragnie i boga zobaczy wszędzie: czy to w leczącym się nieskutecznie samobójcy czy to w zaciekach na szybie czy znów w idei Rozumu. Ego (w sensie nadanym przez buddyzm nie psychoanalizę), pragnie zanurzenia w metafizyce, bo właśnie tam dostrzega siłę, jakąś wyższą narrację nadającą sens jego pozornemu istnieniu i budującą jego dumną odrębność. Ale to egotyczne pożądanie nigdy nie zostanie zaspokojone, ani przez Macierzyństwo ani przez Krwawiącego Orła ani inne tam podsuwane Wielkie Sprawy. Paradoksalnie, pragnące kontaktu z „czymś wyższym” ego musi umrzeć, by nasza istota „owo wyższe” mogła w pełni odczuć. Zabić ego by żyć. Inna droga, obawiam się, jest taką czy inną sekciarską manipulacją i nigdy nie zaspokojonym pragnieniem.

Cyrk będzie więc trwał dalej a obywatele będą wytrwale szukać Źródła udając, że nie szukają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *