Negatywne skutki psychoterapii

Temat jak powyżej, autorstwa Raja Persaud:

Typowa odpowiedź doradców [Autor odnosi się do zachodniego systemu pomocy psychologicznej-dop. mój] na nastroje antyterapeutyczne brzmi: „Jeśli nawet nie pomagamy, to na pewno nie szkodzimy”. Są jednak dowody na coś przeciwnego.

Wśród przeciwwskazań do korzystania z poradnictwa należy wymienić ryzyko nadmiernego uzależnienia się od terapeuty oraz nabrania zbytniego upodobania do procesu terapeutycznego. Jak dotąd nie stworzono godnej zaufania metody monitorowania takich przypadków.

Inne stwierdzone przypadki negatywnych skutków terapii obejmują: „dekompensację”, czyli załamanie się u pacjenta poczucia rzeczywistości; pogłębienie się depresji aż do działań samobójczych czy w inny sposób destrukcyjnych i utratę nadziei na wyzdrowienie; obniżenie szacunku do siebie, w połączeniu z uczuciami poniżenia i wstydu; osłabienie samokontroli i akty odreagowania w postaci ekscesów seksualnych lub agresji; długotrwałe uzależnienie od terapii i terapeuty, utratę poczucia odpowiedzialności i rezygnację z kierowania własnym życiem. W badaniach klinicznych udokumentowano przypadki niezrozumiałych, impulsywnych działań pacjentów w pracy, na gruncie rodzinnym czy w innych obszarach życiowego zaangażowania.

Jedna z moich pacjentek pochwaliła się, że po paru dziesięcioleciach ciągłych skoków z jednego gabinetu do drugiego udało jej się uwolnić z zależności od terapeutów. Zainteresowałem się jak to zrobiła. „No więc- powiedziała bez skrępowania- trafiłam na kogoś innego. To nie jest żaden terapeuta, tylko uzdrawiacz. Chodzę do niego raz na tydzień i to mi wreszcie pomogło”. Wielu ludzi wierzy, tak jak ta pacjentka, że uwolnili się z zależności, podczas gdy w rzeczywistości zastąpili jedno uzależnienie innym. […]

Zasięg negatywnych efektów terapii, takich jak uzależnienie, nie jest ściśle określony, lecz wyniki badań sugerują, że u 10% pacjentów pogarsza się samopoczucie, a nawet pojawiają się reakcje psychotyczne. Mimo to doradcy nie poświęcają tej sprawie większej uwagi i niechętnie odnoszą się się do opublikowanych prac badawczych, stawiających ich kolegów w niekorzystnym świetle. […] Badania prowadzą do wniosku, że dwiema najważniejszymi przyczynami negatywnych skutków są nieodpowiednie przygotowanie fachowe terapeutów i ich cechy osobowościowe, lecz- jak już powiedzieliśmy- niewiele się robi dla rozwiązania tego problemu.
Negatywne konsekwencje dotyczą także krewnych i przyjaciół pacjenta, a nawet dalszych znajomych. […]

Miałem okazję zetknąć się z licznymi przypadkami osób, które wykorzystywały doświadczenie psychoterapeutyczne, by racjonalizować swoje samozadowolenie i poczucie wyższości nad otoczeniem, a zawodowa intuicja służyła im do jadowitego komentowania cudzych zachowań.

Przykładowo, jeśli masz krytyczny stosunek do poradnictwa, to narażasz się na replikę interpretującą twoje uzasadnione zastrzeżenia jako przejaw problemów emocjonalnych. Typowe są takie wypowiedzi jak: „Chyba masz jakiś uraz do psychoterapeutów” albo „Wygląda na to, że boisz się uzależnienia od innych. To by tłumaczyło nieufność wobec relacji terapeutycznej”.

Dla niektórych pacjentów terapia staje się celem samym w sobie, dominując nad wszelkimi innymi zadaniami i dążeniami; bycie dobrym pacjentem staje się ważniejsze niż cieszenie się pełnią życia. Niektórzy tak koncentrują się na tajnikach swej psychiki i jej wewnętrznych powikłań, że zaczynają ignorować zobowiązania wobec innych. Zajmują się interpretacją swoich wyobrażeń o związkach, zamiast po prostu podtrzymać związki z ludźmi.

Kolejnym niedostatkiem poradnictwa i jego wewnętrznej samooceny jest ignorowanie wpływu terapii na pozostałe relacje pacjenta, a nawet na całe społeczeństwo.

Podczas różnych programów radiowych poświęconych poradnictwu wielu rozmówców opowiadało mi o swoich małżonkach, którzy podporządkowywali się radom terapeutów, nieraz aż do rozkładu życia rodzinnego. Rodziny się rozpadały, żony opuszczały mężów, dzieci powierzano opiece dalszych krewnych, wszystko zgodnie z zaleceniami doradców, którzy przed ich udzieleniem nie skontaktowali się z żadnym członkiem rodziny poza swoim pacjentem.

W najprostszym przypadku poradnictwo może wpłynąć na zmianę rodzinnych lub zawodowych relacji pacjenta, lecz nie mieć skutków dla całej społeczności.

Uważam, że poradnictwo powinno uwzględnić dualność ludzkiej egzystencji – czyli fakt, że mamy zarówno potrzeby jak i zobowiązania. Musimy przyjmować do wiadomości nie tylko te aspekty życia, które niosą osobistą gratyfikację, lecz także potrzebę przynależności i wzajemne obowiązki, które wiążą ze sobą członków społeczności. Natomiast terapeuci z reguły wysłuchują tylko jednej ze stron – swojego pacjenta. Całkowicie ignorują szersze uwarunkowania etyczne, choćby sytuacje, w których pacjent powinien poświęcić swoje interesy dla dobra innych.

Raj Persaud Pozostać przy zdrowych zmysłach. Jak nie stracić głowy w stresie współczesnego życia, Santorski&Co, Warszawa 2006

 

4 myśli na temat “Negatywne skutki psychoterapii”

  1. Witam. Niestety padłam ofiarą takiego „terapeuty psychodynamicznego” bez własnej terapii. Efekty: uzależniłam się od terapeuty choć tego nie chciałam, straciłam poczucie rzeczywistości, wpadłam w depresję, odizolowałam się od świata i ludzi, czuję upokorzenie, brak kontroli nad sobą , swoim życiem i brak szacunku do siebie wraz z myślami samobójczymi. Do tego doszło ! Czuję ogromny gniew i frustrację i jestem załamana sytuacją. A pani „psycholog” proponuje mi szpital od wielu spotkań, że mam się zgłosić na pogotowie, absolutnie nie martwi się, że mogę stracić pracę. Oderwana od rzeczywistości. Grała na moich na moich uczuciach i emocjach przez 8 miesięcy wywołując frustrację. „Najśmieszniejsze” jest to, że jak do niej poszłam to wiedziałam, że ma kiepskie opinie. Szczerze, kij z nią, ale żałuję, że poszłam na terapię. Mogłam być z tym co miałam i jakoś próbować sobie radzić. W „terapię” oprócz poznawczo-behawioralnej nie wierzę!

  2. Niestety jestem w podobnej sytuacji , chodze na psychoterapie od dwoch lat a czuje sie fatalnie , stracilam radosc zycia , poczucie rzeczywistosci , czuje jakbym byla unieruchomiona , poszlam na psychoterapie z moim mezem bo w nasze malzenstwo wdarl sie kryzys , psychoterapeutka uznala ze sesje malzenskie same w sobie nie dadza takiego efektu jak oddzielne sesje, zaczelismy chodzic osobno i wtedy zaczelam babrac sie w ‘’ blotku z dziecinstwa ‘’ . Podroz w czasie do dawnych wspomnien doprowadzila mnie do ogromnej desperacji I wrecz poglebila moj stan depresyjny . Nie mam sily na wykonywanie postawonwych czynnosci , oczywiscie moja psycholog twierdzi ze jest to kryzys w psychoterapii ale ja nie widze konca , nie wiem czy jestem na dobrej drodze czy ratowanie malzenstwa jest koniecznie uwarunkowane grzebaniem w przeszlosci?????

  3. Ja tez jestem po terapiach i czuje sie gorzej. Jedna moja tetapeutka chciala mnie pisadzic na oddział odwykowym bo pilam dwa wina miesięcznie. Te terapie to szsrlatanstwo. Co ci moze doradzić ktos kto nie zna twoich przekonań i sytuacji. Inna powiedziala ze sxkoda ze tego nie przemyślałam gdy zmienislam prsce *sorry to byla pierwsza). Tak sie sklada ze przemyślałam. Psycholodzy to debile a terapie potrafią doprowadzić ludzi do ostateczności. Kazdy żyje inaczej. Inaczej sobie życie układa. To co powie ci ten kretyn za 100xl za godzinę mozesz sobie sam uświadomić. To jak tłumaczenie dziecku co ma robic i co czuje
    ….jskbym kurwa mię wiedziala co czuje. Debiluzm całkowity. Po co ten zswod piwstal to nie wiem. Chyba tylko po L4 i wyciąganie kasy od człowieka.

    1. Niestety moja rodzina też jest przykładem, że terapia długoterminowa może przynieść negatywne skutki. Mąż chodził do terapeuty psychodynamicznego z powodu depresji. Uzależnił się od terapii, terapia zastąpiła mu realne życie. Po 3 latach terapeutyzowania się jest właściwie w podobnym punkcie co zaczynał. Naturalnie coś się zmieniło, przez 3 lata nawet samo z siebie musiało się coś zmienić, ale niestety lęki i dolegliwości z jakimi się zgłosił – nie ustąpiły, a w leczeniu depresji potrzebował wrócić do leków, bo bez nich nie był w stanie funkcjonować. Sytuacja wpłynęła oczywiście na całą rodzinę. Dziecko jest pod opieką psychologa, jest podejrzenie depresji. U mnie w wyniku całej sytuacji rozwinęła się nerwica, też się leczę. Zastanawiamy się nad rozwodem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *